Kompozice 3.0

Praktický průvodce kompozicí pro fotografy

Naučte se pracovat s kompozicí ve fotkách. Snadno, rychle a precizně. Nová série vás naučí správně a rychle komponovat, ať se ocitnete v jakékoliv situaci. Už žádné přemýšlení, bádání nebo zkoušení. Uvidíte scénu, v hlavě si projdete jednoduchý myšlenkový postup a automaticky zvolíte správné ohnisko, vzdálenost i úhel záběru. Výsledek? Precizní kompozice a skvělá fotka.

Systém, který vás na Kompozici 3.0 naučíme je jednoduše k nezaplacení. A je docela jedno, jestli si fotíte na dovolené, živíte se reportáží, nebo chcete vyprávět velkolepé příběhy. Kompozice 3.0 vám dá robustní, srozumitelný a strukturovaný systém, díky kterému budete mít kompozici v malíku.

Od základů. Až po mistrovské techniky.

Kompozice 3.0 je výukové video vymyšlené pro fotografy. Od fotografů. Provede vás základními kompozičními nástroji jako úhel pohledu, vzdálenost nebo ohnisko. Ovládnete ořez, náklon i zvolení správného formátu fotky. Věnovat se budeme i práci s plochou a hmotou, strukturami či rytmem.

Největší důraz ale klademe na příběh, děj a emoce. Správně zvolenou kompozicí totiž můžete vyprávět celé příběhy, stavět světy a nechat diváka zažít přesně to, co jste si před focením vysnili.

Nejmocnejší nástroj. Úplně zdarma.

Kompozice je ten nejsilnější nástroj, který máte jako fotograf k dispozici. Dobrá kompozice povýší obyčejnou scénu na mistrovské fotografické dílo. Špatná kompozice udělá i z velké a drahé produkce bezvýznamnou frašku. Série Kompozice 3.0 vám dá jednoduchý a promyšlený systém, díky kterému už nebudete při focení váhat, ani tápat.

A to nejlepší? Kompozice je jako nástroj naprosto zadarmo. Nevyžaduje novou techniku, světla ani produkci. Stačí pár kroků sem, trochu nahoru, malinko naklonit foťák…a bum. Je to tam.

Portrét? Reportáž? Svatba? Dovolená? Ano!

Náš systém je univerzální. Pravidla kompozice jsou stejná, ať fotíte portréty, svatby, nebo chcete jenom mít opravdu dobré fotky z dovolené. Všechno, co vás naučíme se dá využít v celém spektru fotografických žánrů i komerčních zakázek. Stejný systém ostatně používáme i my sami. Jak na dovolené, tak na komerčních zakázkách pro velké světové firmy.

Systém jako žádný jiný.

Fotografická kompozice se moc neučí. Ani na fotokurzech, ani na školách, ani v knihách. A pokud ano, tak většinou buď příliš banálně (ano, mluvíme o středovkách a zlatém řezu). Nebo (a to je horší) příliš složitě, až nepochopitelně.

Náš systém je jedinečný v tom, že jsme fotografy úplně přeskočili a brali inspiraci z robustnějších zdrojů. Od filmařů, malířů a grafických desigérů. Všechny informace, koncepty i nápady jsme potom vzali, vyzkoušeli a zpět poskládali do jedinečného systému. Který je pro fotografy doslova jako dělaný.

Praxe, praxe, praxe

Všechno, co vás naučíme vychází z praxe. A jedině praxí se můžete kompozici skutečně naučit. Proto na konci každé kapitoly dostanete nápady na praktická cvičení, která vám pomohou probíranou látku opravdu pochopit a převést jí do praxe.

Velkou péči věnujeme i řešení nejobvyklejších fotografických problémů. Jak vymyslet dobrou kompozici na lokaci, kde jste poprvé? Jak komponovat reportáž, svatbu nebo portréty? Co si počít v lese, nebo ve stísněných prostorách? To vše (a mnohem víc) vás na nové sérii naučíme.

Kompletní obsah:

Základní nástroje kompozice

 • Vzdálenost
 • Úhel pohledu
 • Ohnisko
 • Náklon
 • Práce s ořezem
 • Poměr stran
 • Divákova pozice
 • Práce s emocemi

Pokročilé nástroje

 • Práce s plochou a hmotou
 • Práce se strukturou
 • Hloubka vs plochost obrazu
 • Linie v prostoru

Práce s příběhem

 • Představení prostředí a děje
 • Představení hrdinů
 • Zaujetí stanoviska
 • Děj a jeho vyvrcholení
 • Fotografická skladba série
 • Praktické ukázky

Formát videa

Výukové video Kompozice 3.0 má 37 kapitol a přes tři hodiny. Všechna videa jsou ve Full HD rozlišení ve formátu .mp4 a zasíláme je buď na USB Flash, případně můžete zvolit verzi ke stažení. Přehrát je můžete na jakémkoliv počítači (Windows i Mac) a většině tabletů.

Komu je série určena?

Série Kompozice 3.0 je pro všechny fotografy. Začátečníkům pomůže se v komponování zorientovat a pochopit základní principy. Pokročilejší si ujasní, jak pracovat ve strukturovaném systému a řešit problémy, které zákonitě nastanou. Profesionálové pak ocení pokročilejší metody vyprávění příběhů i skladby obrazu. Všichni fotografové ale získají levné a jednoduché nástroje, které jejich fotky posunou na zcela novou úroveň.

Stanislav Petera

Módní a reklamní fotograf, který je pověstný svým velmi specifickým stylem využívající postprodukce ve vysoké míře, což mu umožňuje zasazovat svá díla do světů plných zvláštní, magické atmosféry.

Poté, co v Čechách začal publikovat své práce v časopisech jako Harper’s Bazaar a Dolce Vita* atd., odjel se do Paříže dále zdokonalovat a studovat u známých zahraničních módních fotografů. Tam strávil i další čas objevováním tajů postprodukce ve studiu, kde se retušují fotografie např. pro Vogue, což mu umožnilo hluboký náhled do problematiky. I nadále se neustále snaží posouvat své hranice.

Cena vč DPH: 1 990 Kč
Verze k dispozici*
 • Online stažení
 • USB Flash
V prodeji * zvolíte v košíku

Detaily

Lektor: 
Stanislav Petera
Délka: 
3h 11m
K dispozici: 
Online stažení, USB Flash